حجاب | امور فرهنگی آبفا شیراز

حجاب

آخرین بروز رسانی: يكشنبه 14 ارديبهشت 1399

پنج فایده مهم حجاب و عفاف در زندگی

 

 

چکیده: شناخته شدن انسان به ايمان و عفاف، سالم ماندن از طمع ديگران را به دنبال دارد. از آيه 59 سوره احزاب استفاده می شود كه چادر به سركردن و پوشاندن زن موجب می شود تا بينندگان بفهمند كه اين زن، مسلمان و مؤمن و پاک است و ملعبه دست هوسرانان نیست
مقدمه
از جمله مهمترین آموزه‌ های دینی در فرهنگ اسلامی توجه به حیا و حفظ حجاب در روابط فردی و اجتماعی با دیگران است. در منابع اسلامی بخصوص در قرآن کریم آیات و روایات فراوانی در اهمیت و ضرورت این موضوع وجود دارد. البته نباید فراموش کرد که این دستور دینی تنها مختص به آیین مقدس اسلام نبوده است بلکه در سایر ادیان نیز شاهد توجه به مقوله حجاب و حیا در زندگی هستیم هرچند که در بین سایر ادیان این موضوع به درستی اجراء نمی‌ شود؛ ولی عموم مسلمین خود را به حفظ حدود شرعی حجاب ملزم دانسته و برای آن احترام و ارزش بسزایی قائل هستند. در واقع حفظ حجاب به عنوان حفظ یکی از مقدسات اسلامی که آثار و برکات فراوانی بر آن مترتب است، مورد رعایت و توجه خاص قرار دارد. در این نوشتار سعی داریم به پنج مورد از فوائد و برکات حفظ حجاب اشاره کنیم.
  نزدیکی به خدای متعال و تقویت معنویت در زندگی-1 
از جمله مهمترین آثار و برکات حفظ حجاب در زندگی تحصیل رضایت خدای متعال و تقویت حالات  معنویت در زندگی است. چرا که با رعایت این دستور الهی در واقع به اوامر الهی احترام گذاشته از این رو به این واسطه در جهت رضایت الهی قدم برداشته و می توان به حالات معنوی خود کمک نمود. از آنجایی که حفظ حجاب در زندگی ارتباط مستقیمی با صفت اخلاقی حیا و عفت در زندگی دارد. حافضان حیا و عفت و حجاب در عرصه زندگی مورد توجه و عنایت خاص الهی قرار دارد.  از پیامبر اکرم (صلی‌ الله علیه‌ و آله‌ و‌ سلم) نقل شده است که فرمودند:‌ «إنَّ اللّه‏َ يُحِبُّ الحَيِىَّ الحَليمَ العَفيفَ المُتَعفِّفَ؛۱ خداوند انسان با حياىِ بردبارِ پاکدامنى را كه پاكدامنى مى ‏ورزد، دوست دارد». شاید بعضی افراد این توهم ایجاد شود که موضوع حیا و عفا هیچ گونه ارتباطی با حجاب ندارد؛ ولی آنچه یقینی صحیح  به نظر می‌ رسد، این است که رعایت حجاب و باور به آن حاصل ضمیر پاک و نجیب و حیا و عفت درونی است که در ظاهر افراد بروز و ظهور پیدا کرده است.
 آرامش روحی و روانی- 2
هرچند بعضی از افراد به واسطه نداشتن روحیه عزت و اعتماد به نفس برای اقناع و آرامش خود رو به سوی بی‌ حجابی می‌ آورند، ولی با یک تحقیق میدانی و آماری بین افراد با حجاب و بی‌حجاب به روشنی نتایجی بدست می‌ آید، که ماحصل آن این است افراد باحجاب به واسطه عدم تمایل به عشوه گری و خودنمایی در روابط اجتماعی از آرامش زیباتری برخوردار هستند. در واقع اقناع خود به وسیله مدگرایی و برهنگی نمی‌ تواند موجب آرمش روح باشد بلکه تشویش‌ های روحی افراد را بیشتر نمود و روحیه آرامش را از آنها سلب می‌ نماید. خداوند متعال خالق انسان که به نیاز واقعی انسان واقف و راه رسیدن به آرامش او را از همه بهتر می‌ داند از این چنین عشوه‌ گرهای غیرشرعی نهی می‌ فرماید: «وَ قَرْنَ في‏ بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى؛ [احزاب/۳۳]‏ و در خانه‏ هاتان آرام گيريد، و به شيوه جاهليت پيشين به خودنمايى بيرون نياييد».
 استحکام و بهبود روابط خانواده-3
رابطه استحکام خانواده و رعایت حجاب را می‌ توان این چنین شرح داد که زن و مرد در خانواده با تمرکز داشتن به خواسته‌ های‌ به حق اعضای خانواده در مسیر رسیدن به ایجاد کانون گرم و صمیمی قدم برمی‌ دارند و تمام همت خود را برای نیل به این مهم صرف می‌ نمانید، این در حال است که زنان عشوه‌ گر و خودآرا در بسیاری از موارد در این خصوص به علت توجه به بیرون خانواده با کم کاری‌ های مواجه می‌ شوند، در واقع توجه و اهمیت بسیار به خود نمایی و تبرج در بیرون خانه رفته رفته موجب تحلیل و ضعف قوای روحی و اخلاقی شده و صبر و عدم آرامش را برای این چنین افرادی به دنبال خواهد می‌ آورد.
دادن هویت به زن در جامعه-4
از جمله آثار و فواید ارزشمندی که فلسفه حجاب از آن بهره‌ می‌ جوید،  این است که حجاب به زن یک هویت الهی می‌ بخشد، برخلاف تفکر و فرهنگی که از زن استفاده ابزاری و تجاری می‌ نماید و او را کالای فروش تبلیغاتی خود می‌ نماید اسلام برای زن هویت الهی و عرشی معرفی می‌ نماید که در زندگی دنیایی خود وظیفه دارد در حفظ و صیانت از آن تمام همت خود را بگمارد. در واقع رعایت حجاب و تقویت فرهنگ آن به تقویت گوهر الهی که در وجود تمام افراد بخصوص زن نهاده شده کمک دو چندان می‌ نماید و به دیگران اجازه نمی‌ دهد که با جنس زن به مثابه حیوانی که تنها وسیله اطفاء قوه شهویه است برخورد نماید: کما اینکه خدای متعال در قرآن کریم نیز رعایت حجاب را موجب طهارت قلب انسان معرفی می‌ نماید:
«وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِن؛ [حجرات/53] بلكه از پشت پرده و حجاب با آنها صحبت نمایيد و اين طور سؤال نمودن از آنها باعث پاكى قلب شما و آنها است».
-مانع شیوع فحشا و منکرات جامعه5
رعایت حجاب و عفا در جامعه موجب جلوگیری از بسیار از منکرات و آسیب های اجتماعی می‌ شود. با حفظ و رعایت شئونات اسلامی و رعایت حجاب اسلامی مسیر طمع ورزی به نوامیس و کاهش می‌ یابد. از آنجایی که همه انسانها در درون خود امیال و غریره های گوناگونی دارند، توجه نداشتن به مورادی که باعث بیرون رفت این امیال از حالات تعادلشان می شود بسیار خطرناک و آسیب آفرین خواهد بود،2 برای نمونه افرادی که در سنین جوانی و نوجوانی به سر می‌ برند، با شکوفایی غریزه جنسی نسبت به محرک‌ های این موضوع بشدت واکنش نشان می‌ دهند از جمله مورادی که باعث افزایش و شدت این غریزه می‌ شود صحنه‌ های نامناسب و تحرک آمیز جنس مخالف است. با قوه یافت این غریزه و عدم دسترسی به اطفاء درست و شرعی آن شاهد هستیم جوانان دست به کارهای هنجارشکن و خطرناکی می‌ زنند.
سخن آخر
شناخته شدن انسان به ايمان و عفاف، سالم ماندن از طمع ديگران را به دنبال دارد. از آيه 59 سوره احزاب استفاده می شود كه چادر به سر كردن و پوشاندن زن موجب می شود تا بينندگان بفهمند كه اين زن، مسلمان و مؤمن و پاک است و ملعبه دست هوسرانان نیست. «يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحيما؛ [احزاب/59] اى نبى اكرم صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم به زنها و دختران خود و زنهاى مؤمنين بگو (وقت بيرون آمدن از خانه) بخود نزديک كنند خمار و چادرهاى خود را تا اينكه به عفت و نجابت شناخته شوند و از مردمان هوس‏رانان اذيت نكشند و هميشه خداوند آمرزنده و مهربان است».
پی‌ نوشت:
1. الكافى، ج ۲، ص۱۱۲، ح ۸.
2. «فَيَطْمَعَ الَّذي في‏ قَلْبِهِ مَرَض؛ [احزاب/ 32] تا اينكه كسى كه در قلبش مرض است در شما طمع نمايد».

 

 

 

کلمات کلیدی: 
حجاب